Remont Dużej Sceny Teatru
Trwa remont zabytkowego gmachu Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego. Przez kilka miesięcy wybrane spektakle z Dużej Sceny będą prezentowane na tymczasowej scenie Nowy Świat.
Naprawy wymagała około stuletnia drewniana konstrukcja utrzymująca sufit i dach nad widownią Dużej Sceny.
„Ze względu na specyfikę budynku to poważne przedsięwzięcie – tłumaczy Bartosz Zaczykiewicz, dyrektor Teatru. – Aby przeprowadzić niezbędne prace budowlane trzeba było usunąć wszystkie fotele na widowni i ustawić kilkunastometrowe rusztowania. Kolejny krok to rozbiórka sufitu nad widownią a następnie montaż potężnej stalowej kratownicy wzmacniającej konstrukcję. Po wykonaniu inwestycji widzowie nie zauważą żadnej różnicy poza tym, że nowoczesne oświetlenie widowni będzie pozwalało na dodatkowe efekty świetlne. Najważniejsze, że naprawimy uszkodzone przez ząb czasu elementy zanim zaczną nam zagrażać i zabezpieczymy budynek na przyszłość.”
Zakończenie prac planowane jest na przełom 2023/2024. Do tego czasu niektóre przedstawienia z Dużej Sceny przeniosą się na oddaloną o 700 metrów Scenę Nowy Świat, czyli do tzw. starej auli WP-A UAM u zbiegu ulic Nowy Świat i Ułańskiej. Przestrzeń zostanie specjalnie przystosowana do warunków teatralnych. Od listopada będzie można wybrać się tam na specjalnie odświeżone „Szalone nożyczki”, mądrą komedię „Godzina spokoju” oraz jedną z ostatnich premier kaliskiego Teatru, „Skąpca” wg Moliera. Pozostałe spektakle z Dużej Sceny jak „Czerwone Nosy”, „Zły” i „Prosna” powrócą na afisz po zakończeniu remontu.
Wszystkie informacje organizacyjne, dokładne wskazówki dojazdu oraz repertuar są już dostępne na stronie Teatru www.teatr.kalisz.pl.
Przedstawienia na Scenie Kameralnej przy ul. Częstochowskiej będą odbywać się zgodnie z planem. Kasa Teatru, klub Kontrabas oraz biura znajdujące się w głównym gmachu również będą pracować bez zmian.
Budowa głównego gmachu kaliskiego Teatru rozpoczęła się w 1920 roku, a została zakończona 16 lat później – budynek został uroczyście otwarty 14 listopada 1936 roku. Co ciekawe, budowa została w dużej mierze opłacona ze składek mieszkańców. „Dzięki pracom remontowym ten piękny gmach posłuży kolejnym pokoleniom mieszkańców Kalisza” – dodaje Zaczykiewicz.
Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego