Rusza nowy sezon u Bogusławskiego!
Psychologiczny prequel „Króla Leara”, widowiskowa adaptacja baśni Andersena, pełny napięcia thriller znany z filmu Polańskiego, tragikomiczny hit Broadwayu z Pulitzerem na koncie i niespodzianka! Sezon 2024/2025 w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu będzie pełen emocji!
Już z początkiem września aktorzy rozpoczynają próby do polskiej prapremiery sztuki „Córki Leara”. To historia trzech sióstr w pełnym emocji prologu do „Króla Leara” – jednej z najwybitniejszych sztuk Szekspira. Kordelia, Regana i Goneryla – choć rywalizują między sobą, mają wspólne marzenie: ucieczkę od reguł sztywnego wychowania i wygórowanych oczekiwań wymagającego ojca.
Sztuka angielskiej pisarki i poetki Elaine Feinstein łączy szekspirowskie intrygi ze współczesnym spojrzeniem na relacje rodzinne. Pozycja obowiązkowa – nie tylko dla fanów Szekspira.
Spektakl wyreżyseruje Daria Kopiec, wielokrotnie nagradzana reżyserka teatralna, filmowa i twórczyni filmów animowanych. To drugie podejście reżyserki do tego tekstu – jako studentka warszawskiej Akademii Teatralnej przygotowała skróconą wersję „Córek Leara” w ramach egzaminu. Przedstawienie już wtedy okazało się wielkim sukcesem – zdobyło 7 nagród na międzynarodowych festiwalach teatralnych w Gdańsku, Petersburgu, Bilbao, Spoleto i Pekinie. W ostatni weekend października na deskach Sceny Kameralnej zobaczymy pierwszą w Polsce pełnowymiarową wersję. W obsadzie Malwina Brych, Agnieszka Dzięcielska, Aleksandra Lechocińska, Aleksandra Pałka-Łopatka i Jakub Łopatka.
Pod koniec listopada Teatr przygotuje nowe przedstawienie dla młodszych widzów – adaptację baśni Hansa Christiana Andersena „Dzikie łabędzie”. Królewna Eliza, musi wykazać się wielką odwagą, aby uratować swoich braci przemienionych w łabędzie przez złą macochę. Przedstawienie na Dużej Scenie będzie reżyserować Przemysław Jaszczak, a wystąpi aż trzynaścioro aktorek i aktorów. Premiera 30 listopada.
Na przełomie grudnia i stycznia roku dyrektor Teatru Bartosz Zaczykiewicz planuje dla kaliskich widzów niespodziankę. Jeszcze nie zdradza tytułu, który wyreżyseruje na Dużej Scenie w nowym roku, ale zapowiada, że widzowie nie będą żałować wieczoru w Teatrze.
W kwietniu 2025 roku widzowie zobaczą kolejną premierę – będzie to znakomity thriller obyczajowy „Śmierć i dziewczyna” Ariela Dorfmana. Główna bohaterka, Paulina Escobar, rozpoznaje w nowym sąsiedzie swego oprawcę sprzed lat i samodzielnie wymierza sprawiedliwość. Sztuka argentyńskiego dramaturga znana jest z filmowej adaptacji Romana Polańskiego z 1994 roku, z Sigourney Weaver w głównej roli. Spektakl wyreżyseruje Jarosław Tumidajski – reżyser wielokrotnie współpracujący z Teatrem Współczesnym w Warszawie i Teatrem Wybrzeże w Gdańsku.
Ostatnią premierą sezonu będzie tragikomedia „Jakobi i Leidental” Hanocha Levina. Przyjaźń dwójki tytułowych bohaterów zmienia się o 180 stopni, gdy na swojej drodze spotykają niezwykle ponętną kobietę… Czy ich przyjaźń przetrwa ten trójkąt miłosny?
Reżyserem przedstawienia będzie jeden z najciekawszych reżyserów młodszego pokolenia Radek Stępień. Kaliscy widzowie doskonale pamiętają “Śmierć Komiwojażera” z Teatru Wybrzeże w Gdańsku w jego reżyserii, za którą Mirosław Baka otrzymał Grand Prix 60. Kaliskich Spotkań Teatralnych. Premiera odbędzie się na Scenie Kameralnej w czerwcu 2025 roku.
Tradycyjnie w maju odbędą się Kaliskie Spotkania Teatralne – Festiwal Sztuki Aktorskiej. Jubileuszowa 65. edycja potrwa od 10 do 17 maja, a repertuar będzie ogłoszony wczesną wiosną 2025 roku.
W nowym sezonie, do repertuaru Teatru powrócą też produkcje z poprzednich sezonów: „Kolonia karna” na podstawie opowiadania Franza Kafki, doskonale przyjęty „Trik Patricka” dla młodzieży i dorosłych, przebojowa „Prosna. Kryminał muzyczny”, „Wszystko dobre, co się dobrze kończy” Szekspira i wiele innych. Bilety na przedstawienia są do kupienia online na www.teatr.kalisz.pl oraz w kasie Teatru.