Renata Lis, Tomasz Stawiszyński, Szymon Kaczmarek – „Rozmowy na krawędzi sceny”
W piątek, 24 lutego, kaliski Teatr zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Rozmowy na krawędzi sceny”. Po spektaklu „Wszystko dobre, co się kończy dobrze” odbędzie się dyskusja, w której udział wezmą znakomici goście: pisarka i tłumaczka Renata Lis oraz filozof i eseista Tomasz Stawiszyński. Rozmowę poprowadzi krytyk teatralny Jacek Wakar.
Wieczór rozpocznie się od spektaklu „Wszystko dobre, co się kończy dobrze” – jednej z intrygujących sztuk Szekspira – ciemnej (nie czarnej!) komedii, w której dowcip potrafi być raz beztroski, a raz okraszony gorzką pointą.
Intryga z pozoru jest prosta. Dziewczyna zdobywa podstępem mężczyznę, który jej nie chce. Tak – dziewczyna zdobywa mężczyznę – już to jest nietypowym schematem, a bardziej nietypowy jest sposób, w jaki to robi… Czy sztuka jednak na pewno kończy się happy endem? Kibicujemy intrydze prowadzonej przez Helenę, ale jak ocenilibyśmy działanie bohaterki, gdyby była bohaterem? Czy nasza rzeczywistość i to jak ją postrzegamy nie podlega silnym, acz nieświadomym schematom poznawczym?
Jak napisał jeden z krytyków: „Jak to się dzieje, że dziś w czasach przecież prawie idealnej równości pryzmaty ocen ludzi są tak wciąż zdeterminowane ich płcią?” (www.rafalturow.ski)
Myśląc o tej sztuce nie sposób także uciec od tematu wojny: wszak cały III i IV akt toczą się w strefie przyfrontowej. Wojnę sportretowaną przez Szekspira dziś nazwalibyśmy wojną hybrydową: toczoną na spornym terytorium przez małe armie bez określonych dystynkcji – wojnę będącą areną prywatnych interesów bogaczy oraz ludzi tych bogactw złaknionych. Tylko czy dzisiejsze wojny nie są w istocie tym samym, ukrytym pod sztandarami i mundurami państw? Szekspirowska wojna to również miejsce, gdzie z jednej strony opadają maski, a z drugiej absurd goni absurd. Wciągnięci w ten wir absurdu ludzie najintensywniej poszukują namiastki normalności…
Po przedstawieniu krytyk teatralny, dziennikarz i szef działu kultury Polskiej Agencji Prasowej Jacek Wakar poprowadzi rozmowę z reżyserem spektaklu Szymonem Kaczmarkiem oraz wybitnymi gośćmi:
- Renatą Lis, pisarką i tłumaczką, autorką wielokrotnie nominowaną do Nagrody Literackiej Nike za takie książki jak „Ręka Flauberta”, „W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu” i „Lesbos”.
- Tomaszem Stawiszyńskim, filozofem i eseistą, znanym z książki „Co robić przed końcem świata”, a także działalności w „Newsweeku”, „Przekroju” i audycjach TOK FM.
„Spektakl kaliskiego teatru wspaniale się ogląda, a logiczna, racjonalna interpretacja działań opisanych przez Szekspira bohaterów przeprowadzona przez twórców sprawia, że daje on dużo do myślenia. Czy jest męskim głosem w świecie, który przyjmuje – nieraz bezrefleksyjnie – optykę kobiet jako permanentnych ofiar? Nie wiem. Może po prostu jest głosem w sprawie włączenia myślenia w miejsce plasowania się w gotowych narracjach?” (Joanna Ostrowska www.kulturaupodstaw.pl).
Spektakl rozpocznie się o godzinie 19:00 w piątek 24 stycznia na Dużej Scenie kaliskiego Teatru. Rozmowa zaplanowana jest zaraz po zakończeniu przedstawienia. Bilety do kupienia TUTAJ i w kasie Teatru.