Błękitny ptak
“Błękitny ptak”, pełen poezji dramat belgijskiego noblisty Maurice’a Maeterlincka (1862-1949), zabiera nas w podróż przez świat dziecięcych nadziei i lęków, podejmując trud opisania i poukładania fragmentów uczuć, marzeń i sensów, z których składa się świat młodego człowieka. Swoim przedstawieniem Łukasz Zaleski próbuje uchylić drzwi do rzeczywistości ukrytej poza codziennością, poza granicą tego, co widzialne i dotykalne. Świat “Błękitnego ptaka” to skomplikowana, delikatna kraina szczęścia i duszy (twórcy przedstawienia zakładają bowiem, że człowiek ma duszę), w której natura, pospolite przedmioty, pokarmy, światło, noc, czas – ożywają i towarzyszą dwojgu rodzeństwa w podróży do źródeł szczęścia i wiedzy. Tyltyl i Mytyl rozpoczynają swoją fantastyczną podróż w noc po śmierci małego braciszka, by z wolna oswoić poczucie straty i przemijania. Świat Maeterlincka to miejsce kompletne, niejednoznaczne, również niebezpieczne. Spójrzmy nań oczami dziecka i razem z twórcami przedstawienia odkryjmy nieoczywiste piękno i pouczający strach – ukryte, przytaczając słowa Ingmara Bergmana, między owsianką a metafizyką.
Na zamówienie Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego powstał nowy przekład dramatu, będący pełną wersją tekstu Maeterlincka. Autorem tłumaczenia jest romanista i teatrolog Piotr Olkusz. Reżyserem przedstawienia jest Łukasz Zaleski, absolwent krakowskiej PWST, który w toruńskim teatrze w pracy reżysera asystował Lies Pauwels, a w kaliskim przedstawieniu “Gwałtu, co się dzieje!” Maciejowi Podstawnemu (ponadto wystąpił tam w roli sepleniącego Kaspra). Autorem monumentalnej baśniowej scenografii i kostiumów jest Mirek Kaczmarek, autor oprawy plastycznej do tak wybitnych przedstawień, jak “Sprawa Dantona”, “Szajba”, “Kazimierz i Karolina” w reżyserii Jana Klaty, stale współpracujący z czołówką polskich reżyserów, nominowany do Paszportu Polityki, nagradzany na festiwalach teatralnych. Opracowaniem ruchu scenicznego zajął się Tomasz Bazan, tancerz i choreograf, założyciel i reżyser Teatru Maat Projekt w Lublinie, w którym realizuje własny program treningu fizycznego i poszukiwań kulturowych. Do kaliskiego “Błękitnego ptaka” oryginalną muzykę skomponowała Anna Stela.
Zrealizowano ze środków budżetowych Miasta Kalisza w ramach mecenatu nad kulturą.
Spektakl przeznaczony dla widzów od 10 roku życia.
Recenzje
„Gdybym miała zwięźle podsumować ten spektakl jednym określeniem, byłoby nim właściwość proporcji. Wszystko tu wydaje się być w sam raz […]. Dzięki temu na scenie powstaje świat, który wciąga i fascynuje“.
Drużyna diamentu Joanna Ostrowska
www.teatralny.pl