“Transfugium”
Tytułowe Transfugium to klinika, w której dokonuje się tych tajemniczych zabiegów. Olga Tokarczuk w swoim opowiadaniu zabiera nas w podróż do ultranowoczesnej przyszłości – do świata, w którym człowiek przekracza granice natury – stawiając fascynujące pytania, wobec których trudno być obojętnym: o współistnienie gatunku ludzkiego i przyrody, o istotę i jakość wzajemnych relacji, o nasze wyobrażenia o uniwersum, o wszechświecie.
Główna bohaterka, Renata, dojrzała kobieta, podejmuje szokująca decyzję. Zostawia rodziców, siostrę i dzieci, by poddać się transfugacji. Najbliżsi przybywają na zakończenie procesu przemiany. Siostra Renaty prowadzi rodzaj dochodzenia, próbuje odkryć motywy, które pchnęły bohaterkę do decyzji kwestionującej głęboko w nas zakorzenione poglądy na świat przyrody, burzącej nasze postrzeganie rzeczywistości. Czy Transfugium zadaje pytanie o nasze prawo do dominacji nad naturą, czy przypomina o krzywdach, które wyrządziliśmy otoczeniu? Czy podaje w wątpliwość nasze pojęcie istoty ludzkiej? Czy transfugacja oznacza ucieczkę z ludzkiej wspólnoty? Czy jest budowaniem mostów nad przepaścią, którą człowiek stworzył między sobą a naturą? Czy jesteśmy gatunkiem, który całkowicie zdominował resztę natury, a jednocześnie niezwykle do tej natury tęskni?
Olga Tokarczuk to jedna z najbardziej cenionych polskich pisarek, laureatka jednej z najbardziej prestiżowych światowych nagród literackich – The Man Booker International Prize 2018 za powieść Bieguni – oraz dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej „Nike” (za powieści Bieguni oraz Księgi Jakubowe). Spektakl to sceniczna adaptacja ulubionego opowiadania autorki z Opowiadań bizarnych (2018) – „Lubię to opowiadanie, jest mi bardzo bliskie. Każdy czas i każda kultura wymyśla swoje własne ucieczki, utopie eskapistyczne. A ta historia może być jedną z utopii naszych czasów”.
Opracowanie sceniczne tekstu i reżyseria Krzysztof Rekowski
Asystent reżysera: Izabela Wierzbicka
Scenografia: Jan Kozikowski
Muzyka: Sławomir Kupczak
Ruch sceniczny: Filip Szatarski
Projekcje video: Emilia Sadowska
Obsada:
Agnieszka Dzięcielska – Renata
Krystyna Horodyńska – matka Renaty
Aleksandra Pałka – córka Renaty – Hanna
Izabela Wierzbicka – siostra Renaty
Maciej Grzybowski – Ojciec Renaty
Wojciech Masacz – Dr Choi
Maciej Zuchowicz – syn Renaty – Boy
Bilety na spektakl dostępne są w kasie Teatru oraz na stronie www.teatr.kalisz.pl/repertuar/kalendarium