Kształt Rzeczy. O węglu i porcelanie.

scena_dla_tanca_teatr_kalisz_pl003

Kształt Rzeczy. O węglu i porcelanie.

Kształt Rzeczy. O węglu i porcelanie autorstwa Rafała Urbackiego i Anu Czerwińskiego to przedsięwzięcie z pogranicza filmu, tańca współczesnego, scenografii, pracy naukowej i działań społecznych, kreujące opowieść o pracy kobiet na Śląsku.

Nigdy nie zapisana żeńska część procesu technologicznego, zapomniane już kobiece trybiki w maszynie produkcyjnej odzyskują swoje miejsce na industrialnej mapie Śląska. Dawne zakłady pracy: KWK „Katowice” i Fabryka Porcelany „Giesche” zaczynają opowiadać swoje historie od nowa – ustami robotnic: pani Irmy i pani Basi, kształtem węgla i kształtem porcelany. Praca zyskuje status niezacieralnej części miejscowej tożsamości, będąc jednocześnie kontekstem dla przemian dzielnicy, miasta, regionu. Twórcy w zaskakujący sposób zestawiają specyfikę pracy miejscowych kobiet z trudami i staraniami wybitnej polskiej choreografki i tancerki  Kai Kołodziejczyk, doskonalącej przez lata swój warsztat i technikę.

Projekt Urbackiego i Czerwińskiego ukazuje mechanizm funkcjonowania pamięci pracy, stanowi unikatową opowieść o dziejach regionu ukazaną za pomocą nowej formy – choreodokumentu. „Kształt Rzeczy” to kontynuacja ich aktywności artystycznej skupionej wokół Śląska. Autorzy kreują wizję myślenia o mitologii postindustrialnej przestrzeni z perspektywy zapomnianego wkładu kobiet w rozwój regionu. Śląsk poprzez swoją wielowymiarowość po raz kolejny staje się fascynującym miejscem do snucia wciąż nowych historii zakorzenionych w biografiach mieszkańców.

Spektakl odbędzie się 5 listopada 2016 o godz. 17:00. Bilety na spektakl dostępne są w cenie 10 zł.

 

Spektaklowi towarzyszą warsztaty ruchowe, przeprowadzone przez Rafała Urbackiego, reżysera „Kształtu Rzeczy”.

Spotkanie doprowadzić ma do wypracowania przez uczestników prostych narzędzi do zrozumienia zagadnienia technologii i wysiłku fizycznego w szerszej perspektywie ciała. Uczestnicy poszukają nowego języka i sposobów opowiadania o miejscu, z którego pochodzą ze szczególnym uwzględnieniem tematu pracy fizycznej i jej roli w społeczności.

Warsztaty ruchowe  odbędą się 5 listopada o godz. 14:00.  Wstęp jest bezpłatny (liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy na adres: bow@teatr.kalisz.pl).

 

Rafał Urbacki – reżyser, choreograf, performer urodzony w 1984 r. na Górnym Śląsku. Studiował m.in. reżyserię dramatu w PWST im. L. Solskiego w Krakowie, kulturoznawstwo na UŚ w Katowicach, wiedzę o teatrze na UJ w Krakowie.

Anu Czerwiński – studiował literaturę nowożytną i filozofię na uniwersytecie Sorbonne Nouvelle Paris III i filozofię na uniwersytecie Paris VIII w Saint Denis. Absolwent wydziału reżyserii filmu dokumentalnego na uniwersytecie Paris VII Denis Diderot. Po ukończeniu studiów realizował filmy i prace multimedialne dla największych francuskich instytucji teatralnych.

Kaya Kołodziejczyk (ur. 1981) – performerka, tancerka i choreografka, uznana w 2009 roku przez krytyków opiniotwórczego niemieckiego czasopisma ballettanz (obecnie tanz) za najciekawszą tancerkę młodego pokolenia. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie oraz szkoły tańca współczesnego P.A.R.T.S. w Brukseli

koncepcja i reżyseria: Rafał Urbacki i Anu Czerwiński;
reżyseria, research: Rafał Urbacki;
choreografia i wykonanie: Kaya Kołodziejczyk;
realizacja filmu, zdjęcia, montaż: Anu Czerwiński;
w filmie występują: pani Barbara, była pracownica Fabryki Porcelany „Giesche”/„Bogucice” i pani Irmgard, była pracownica KWK „Katowice”;
współpraca naukowa: Marta Konarzewska, Irena i Roman Gatysowie;
światło, asystent kamery: Ewa Włoszczuk;
tancerki w filmie: Natalia Handzlik, Katarzyna Koziorz;
producent wykonawczy: Marlena Hermanowicz;
asystent produkcji: Radosław Lis;
asystent planu: Marceli Michalik;
obecna w procesie: Sonia Egner;
współpraca: DR Silesia, Fundacja Giesche;

Projekt Centrum Scenografii Polskiej Oddziału Muzeum Śląskiego zrealizowany w ramach 3. edycji Festiwalu Nowej Scenografii 2015 – cykl Mitologie Industrialnej Przestrzeni przy wsparciu UE w ramach projektu SharedSpace (PQ).
Projekt „Kształt rzeczy daje różne cienie” realizowany jest we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu „Scena dla tańca 2016”.

MS_logo-14                                                       imit_logo                             muzeum